Jesteś tutaj:
Strona główna / Inwentaryzacja przyrodnicza
Inwentaryzacje przyrodnicze i dendrologiczne we Wrocławiu
Inwentaryzacja przyrodnicza to zbiór badań terenowych wykonanych na potrzeby scharakteryzowania elementów środowiska przyrodniczego. Jej przeprowadzenie jest niezbędne przez rozpoczęciem planowanej inwestycji budowlanej lub innej formy przekształcania terenu. Badania obejmują cztery etapy: prace przygotowawcze, inwentaryzację flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. W uzasadnionych przypadkach w obrębie każdego z tych etapów mogą być przeprowadzanie prace szczegółowe, do których zalicza się np. inwentaryzacja dendrologiczna.
Inwentaryzacja przyrodnicza jest procesem złożonym i czasochłonnym, gdyż wymaga zbadania i oceny stanu bardzo obszernej kategorii przyrody. Zazwyczaj przeprowadza się ją, dzieląc badany obszar na części. W każdej z nich dokonuje się obserwacji i nazywania występujących gatunków z podziałem na ssaki, ptaki, gady, płazy i ryby wśród zwierząt oraz formacje roślinne i ekosystemy: łąki, zbiorowiska roślin wodnych i bagiennych, pastwiska, torfowiska, murawy itp. Natomiast inwentaryzacja dendrologiczna obejmuje m.in. bory, buczyny, łęgi, grądy itp. celem obserwacji jest przygotowaniu spisu gatunków roślin i zwierząt stanowiącego podstawę do opracowania ekspertyzy.
Inwentaryzacja w świetle przepisów
- opis elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania przedsięwzięcia,
- uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu (realizacji przedsięwzięcia) ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na rośliny, zwierzęta, grzyby i siedliska przyrodnicze.